СЕВЕРОИЗТОЧНО ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ ДП ТП ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО
Североизточно държавно предприятие ДП ТП Държавно горско стопанство град Шумен е разположено в източната част на Дунавската равнина и заема южните краища на Лудогорието.
Непосредствено до град се намира природен парк Шуменско плато, обхващащо площ от 3024.4 хектара, както и резерват Букака - съхраняващ гори от Мизийски бук.
На територията на парка се намира Мемориален комплекс Създатели на Българската държава и археологически резерват Стария град.
Регистрирано в търговския регистър през 2011 година предприятието управлява държавните горски територии в четири административни области, обхващащи Шумен, Варна, Добрич и част от Търговище.
В състава му влизат шестнадесет териториални поделения, от които единадесет държавни горски стопанства и пет държавни ловни стопанства.
Общата площ на държавните горски територии, включени в района на дейност на Североизточно държавно предприятие ДП - Шумен, е 287 892 хектара, като залесените горски територии възлизат на 94 % с площ от 271 222 хектара.
Общият запас на дървостоите възлиза на 36 млн. кубични метра, като средногодишното ползване на дървесина от държавните горски територии е 520 хил. кубични метра.
Предприятието разполага и с девет горски разсадника, от които два са от национално значение, където броят на произведените фиданки възлиза на 2,5 милиона.
Разнообразните климатични условия благоприятстват развитието и разпространението на много дървесни и храстови видове.
Най - разпространени са горите от цер, дъб, обикновен габър, източен бук, липа, акация, черен бор и ясен. Изкуствено са внесени чрез залесяване белия и черния бор, бялата акация и червения.
Важно място заемат и защитните горски пояси, разположени на територията на области Добрич и Шумен.
Има защитени територии и обекти, сред които са два природни парка - Природен парк Златни пясъци и Природен парк Шуменско плато, три резервата - Камчия, Калиакра и Букака, осем поддържани резервата, както и множество защитени местности.
Богатата растителност, благоприятства за разпространението на много видове птици и бозайници, част от които са обект на лов.
Най - разпространените видовете дивеч са благородният елен, сърната и дивата свиня, заек, яребица и фазан. Интерес представляват също муфлонът, еленът лопатар, пъдпъдъкът и водоплаващият дивеч.
За запазване и обогатяване на видовото разнообразие на дивеча, за неговото възпроизводство и разселване и за подобряване на трофейните му качества са създадени пет държавни ловни стопанства.
Дивечът в трите ловни стопанства е с отлични трофейни качества, като голяма част от трофеите са получили златни медали по СІС.